تاریخچه بیمه در ایران

در این قسمت میخواهیم کمی در مورد تاریخچه بیمه در ایران و نیز اطلاعاتی در مورد شرکت بیمه سینا بیان کنیم.

تاریخچه بیمه در ایران چگونه است و فعالیت بیمه در ایران به شکل حرفه‌ای و امروزی آن در چه سالی و چگونه آغاز شد؟

در سال ۱۲۶۹ هجری شمسی مذاکراتی بین دولت ایران و سفارت روس به‌عمل آمد و متعاقب آن امتیاز انحصاری در زمینه بیمه و حمل و نقل به مدت ۷۵ سال به یک تبعه روس واگذار شد.

این شخص ظرف مهلت مقرر (سه سال) که برای آغاز فعالیت داشت نتوانست شرکت بیمه مورد نظر را تأسیس کند لذا از او سلب امتیاز شد.

پس از آن، از سال ۱۲۸۹ هجری شمسی دو شرکت روسی به تأسیس نمایندگی بیمه در ایران پرداختند.

آغاز فعالیت جدی در زمینه بیمه را می‌توان سال ۱۳۱۰ هجری شمسی دانست، زیرا که در این سال قانون و نظام‌نامه ثبت شرکت‌ها در ایران به تصویب رسید.

متعاقب آن، بسیاری از شرکت‌های بیمه خارجی نظیر اینگستراخ، آلیانس، ایگل استار، یورکشایر، ویکتوریا، ناسیونال سویس، فینکس، اتحاد الوطنی و … به تأسیس شعبه یا نمایندگی در ایران پرداختند.

در مورد تاریخچه بیمه سینا چه میدانید؟

شرکت بیمه سینا (سهامی عام) در ۱۰ آبان ماه سال ۱۳۸۲ با مجوز شماره ۲۳۱۶۷ بیمه مرکزی ایران بر اساس قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری، تأسیس گردید.

سهامداران عمده شرکت بیمه سینا عبارتند از: شرکت مادر تخصصی مالی و سرمایه گذاری سینا، بنیاد علوی، شرکت لیزینگ جامع سینا، شرکت صادرات نیرو خلیج فارس و سرمایه‌گذاری فرهنگیان می باشند.

سرمایه اولیه ثبت شده شرکت ۸۲ معادل ۱۴۰ میلیارد ریال منقسم به ۱۴۰ میلیون سهم یک هزار ریالی با نام بود.

با توسعه فعالیت و رشد عملیات بیمه گری، شرکت در سال ۱۳۸۵ با افزایش سرمایه ۵۰ درصدی ابتدا سرمایه خود را از ۴۰ به ۲۱۰ میلیارد افزایش و سپس با ۹۰ درصد افزایش در سال ۱۳۸۸ سرمایه خود را به ۴۰۰ میلیارد ریال افزایش داد.

هم اکنون شرکت بیمه سینا با سرمایه پرداختی ۴۰۰ میلیارد ریال علی رغم فعالیت در تمامی رشته های زندگی و غیر زندگی در زمینه پذیرش و قبولی بیمه اتکایی از سایر شرکتهای بیمه فعال در بازار بیمه ایران، به عنوان یکی از شرکتهای خصوصی مطرح مشغول به فعالیت می باشد.

جایگاه شرکت بیمه سینا در دوره پنجساله ۱۳۸۵ تا ۹ ماهه اول سال ۱۳۸۹ دارای موقعیتی مطابق خلاصه گزارش زیر می‌باشد:
حق بیمه دریافتی از ۴۰۳ میلیارد ریال به ۱۱۵۲ میلیارد ریال، خسارت پرداختی از ۱۵۳ میلیارد ریال به ۶۷۰ میلیارد ریال، سهم بازار بیمه سینا از ۵/۱ درصد، به ۸/۲ درصد بالغ گردیده است.
تا پایان سال ۱۳۸۹ تعداد شعب بیمه سینا ۵۱ شعبه و نمایندگان ۱۵۸ نمایندگی در سراسر کشور بوده‌ند.
شرکت بیمه سینا در تمامی رشته‌های زندگی و غیرزندگی و همچنین قبولی اتکائی مجوز فعالیت داشته و فعالیت می‌نماید.

 

برای مشاهده منبع این نوشته ، اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه ی سایر نوشته ها اینجا کلیک کنید.

Leave a Reply