فرم پیشنهاد بیمه چیست؟

فرم پیشنهاد بيمه فرم تقاضاي بيمه است كه به‌طور معمول، به‌صورت چاپي از طرف بيمه‌گر تهيه و در دسترس بيمه‌گذار قرار مي‌گيرد تا در موقع تقاضاي بيمه ، پیشنهاد دهنده آن را تكميل و امضا كند و به بيمه‌گر يا نماينده بيمه بدهد.
پيشنهاد بيمه نوعي پرسشنامه است كه در آن سؤال‌هايي به منظور شناسايي بيمه‌گذار و شناخت مشخصات و موقعيت خطر مطرح شده است و بيمه‌گذار با پاسخ دادن به آنها بيمه‌گر را در ارزيابي خطر و تعيين نرخ حق‌بيمه و قبول بيمه، ياري مي‌كند

فرم پیشنهاد بیمه را چه‌کسی باید تکمیل و در این خصوص چه کسی می‌تواند نقش مهمی ایفا کند؟

پیشنهاد بیمه را معمولاً بیمه‌گذار تکمیل و خود آن را به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم از طریق نماینده یا کارگزار به شرکت بیمه تسلیم می‌کند.

واسطه‌های بیمه در این خصوص نقش مؤثری دارند. نماینده یا کارگزار هنگامی که از طرف و به نمایندگی بیمه‌گذار در مورد تهیه بیمه‌نامه اقدام می‌کند باید نهایت حسن نیت را به‌کار برد.

هرگونه اظهار خلاف واقع یا اظهاراتی در خصوص مورد بیمه که در اتخاذ تصمیم بیمه‌گر برای قبول یا رد پیشنهاد موثر باشد همان اثر را دارد که خود پیشنهاد دهنده به تنظیم فرم پیشنهاد بپردازد.

لذا کارگزار یا نماید باید بیمه گذار را در تکمیل فرم پیشنهاد کمک کند یا خود آن را به‌طور کامل تکمیل کند. در نهایت، پیشنهاددهنده (شخصی که فرم پیشنهاد را امضا می‌کند) باید دارای نفع بیمه‌پذیر خود می‌‌تواند بیمه‌نامه ابتیاع کند.

در زیر نمونه ای از فرم پیشنهاد را ملاحظه خواهید کرد :

برای مشاهده ی منبع این نوشته ، اینجا کلیک کنید.

Leave a Reply