از بیمه‌ مسافرتی چه می‌دانید؟

بر اساس آمارهای معاونت گردشگری کشور در سال گذشته بیش از ۹ میلیون ایرانی به دیگر کشورها سفر کرده اند. هر حادثه و مشکلی دور از وطن به علت عدم آشنایی با محیط و شرایط و احساس تنهایی ناخوشایندی دوچندانی خواهد داشت. بیمه‌ مسافرتی ابزار مناسبی دربرابر اتفاقاتی است که ممکن است در حین سفر برای مسافر بوجود آید، بطوریکه میتواند هزینه های مالی و استرسهای ناشی از آن را در مسافرت کاهش دهد.
شرکتهای بیمه داخلی با انعقاد قرارداد با کارگزاران بیمه در خارج از کشور، شرایط پوشش ایرانیان در سفرهای خارجی را فراهم کردند.
شاید شما هم به این فکر کردید که به سفر خارجی بروید و شاید شما که قبلا سفر کردید، فکر کنید که هزینه بیمه بی مورد بود. اما اطمینان داشته باشید که حق بیمه هزینه نیست. فکر کنید در کشوری که برای اولین بار رفته اید و کسی را نمیشناسید دچار حادثه شوید؟ گار بیمار شوید؟ اگر مدارک یا پول خود را گم کنید؟ واقعا در این شرایط چه باید کرد؟

بیمه‌ مسافرتی چه بیمه ای است؟

بیمه مسافرتی، بیمه گذار را در برابر حوادث در طول سفر تحت پوشش دارد از لحظه ای که مسافر از مرز ایران خارج میشودتا لحظه ای که دوباره وارد مرز ایران شود، تحت پوشش بیمه قرار دارد
تمام پوشش هایی که در بیمه مسافرتی خارج از کشور ارائه میشود:
۱- پرداخت هزینه های درمان، جراحی و دارو در سفر
۲- پرداخت هزینه های فوریتهای دندانپزشکی
۳- جابجایی یا انتقال بیمار به کشور خود در صورت بروز حادثه
۴- پرداخت هزینه های پیگیری حقوقی در صورت بروز حادثه
۵- پیگیری و پرداخت هزینه در صورت سرقت یا مفقود شدن مدارک شناسایی
۶- بازگرداندن کودکان به ایران در صورت فوت یا بستری سرپرست
۷- بازگرداندن جسد به ایران در صورت فوت بیمه شده
۸- بازگشت اعضای درجه ۱ خانواده به همراه بیمه گذار
۹- سفر اضطراری یکی از اعضای درجه یک خانواده
۱۰- بازگشت اضطراری بیمه گزار از سفر به علت فوت اقوام
۱۱- حواله وجه الضمانت
۱۲- حواله وجه نقد
۱۳- پرداخت هزینه های اولیه در صورت تاخیر در رسیدن چمدانها
۱۴- پرداخت هزینه های لازم در صورت تاخیر حرکت

مدت سفر

اگر جزو افرادی هستید که در سال سفرهای زیادی نمیروید، بهتر است برای مدت زمان سفر بیمه نامه مسافرتی خریداری کنید. اما ، اگر شما جزو کسانی هستید که به سفرهای خارجی زیادی میروید میتوانید از بیمه نامه های با مدت شش ماهه – یک ساله استفاده کنید.

حق بیمه

هزینه ای که شما بابت بیمه‌ مسافرتی خارج از کشو باید بپردازید نسبت به ارزشی که برای شما ایجاد میکند بسیار ناچیز است. این هزینه به چند فاکتور بستگی دارد. اینکه چند روز در سال از این بیمه استفاده میکنید، یکی از فاکتورهای تعیین کننده قیمت است.

در زمان وقوع حادثه در سفر چه باید کرد؟

زمانی که شما بیمه‌ مسافرتی را خریداری میکنید شرکت بیمه به شما یک بیمه نامه مسافرتی میدهد که این دفترچه شامل یک شماره تلفن بین المللی است. در زمان وقوع حادثه شما باید در آرامش با شماره تلفن بین المللی تماس گرفته و آنها را از شرایط خود با خبر کنید. یادتان باشد باید شماره بیمه نامه را ابتدا برای آنها بخوانید، کارگزار بیمه خارجی خودش تمام اقدامات لازم را برای پیگیری کار شما انجام میدهد.
این کارگزاران دارای اپراتور فارسی زبان و انگلیسی زبان هستند.
توجه داشته باشید تا چند روز بعد از وقوع حادثه (معمولا ده روز) به شرکت بیمه اطلاع دهید وگرنه شرکت بیمه هیچ تعهدی نسبت به پرداخت هزینه خسارت ندارد.

 

منبع : ویژه نامه روزنامه دنیای اقتصاد به مناسبت روز ملی بیمه

برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد بیمه‌ مسافرتی اینجا کلیک کنید.

Leave a Reply